Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Både havbruksnæringen og operatørene på vindmølleparken utenfor Smøla vil ha glede av den nye kaien.

Ny kai og landstrøm på Smøla

Det nærmer seg ferdigstilling av ny kai og anlegg for land- og ladestrøm ved Vikan havn på Smøla.

Publisert Sist oppdatert

Om KNH

Kristiansund og Nordmøre Havn IKS (KNH) er et interkommunalt havnesamarbeid på Nordvestlandet. Selskapet eies av kommunene Kristiansund, Sunndal, Aure, Averøy, Surnadal, Smøla, Gjemnes og Tingvoll på Nordmøre, samt Heim kommune i Trøndelag.

KNH drifter flere titalls offentlige og private kaianlegg ute i de ni eierkommunene. Over disse håndteres rundt 11 000 anløp og 5 millioner tonn gods.

I 2023 fikk Kristiansund og Nordmøre Havn IKS (KNH) innvilget støtte fra Kystverket på seks millioner kroner til kaiutbygging på Smøla. Sammen med egenandel fra KNH og Smøla kommune, skulle dette finansiere utbygging av 40 meter kai og dykdalb, i tillegg til etablering av landstrøm-/ladeanlegg.

Kaia er tiltenkt å betjene den omkringliggende industriparken på Smøla, med en rekke aktører innen fiskeri og havbruk. 

– I tillegg mener vi kaia vil være en viktig servicekai for kommende utskiftning og vedlikehold av vindmølleparken på Smøla, opplyser markedssjef i KNH, Erika Indergaard. 

Totale kostnader for entreprise, prosjektering og landstrømanlegg er på totalt 13,5 millioner kroner.

Kaia og landstrømanlegget er nå ferdigstilt, men det pågår det fortsatt undervannsarbeid i tillegg til at det jobbes med ferdigstilling av fendring, belysning samt sikkerhetsutstyr.

ISPS-gjerde vil bli montert først etter at en bebyggelsesplan for området er vedtatt. Smøla kommune skal bygge en ny kommunal vei langs sjøfronten, og denne vil bli asfaltert sammen med bakarealet til nykaia på vårparten 2025.

– Vi ser frem til å kunne ta hele området i bruk og er stolte av utviklingen som skjer på Vikan. Vi har stor tro på at Smøla som kysthavn skal vokse, opplyser KNH.

Powered by Labrador CMS