Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Bent Mæhre (til venstre) og Oddbjørn Holseth (til høyre) fra Ito, sammen med Sjoerd Otten, administrerende direktør i DLS foran det nederlandske selskapets stand på LogiMAT der de viste frem sin ORM-modul.

Ito med unik ORM-løsning

STUTTGART: Nederlandske DLS har i en årrekke produsert et unikt ORM-system. Nå skal Ito bli integratør av DLS’ løsninger i Norden.

Publisert Sist oppdatert

På LogiMAT i Stuttgart hadde DLS (Dynamic Logistics Systems) utstilt sin Order Release Module (ORM). Dette er en automatisk løsning for bufring, sekvensering, sortering og ordreplukk.

DLS' ORM-system ble vist frem i miniatyrversjon på LogiMAT med fire bånd. Ica i Sverige har til sammenligning en ORM-løsning med 1600 bånd.

Nå blir Ito partner med DLS og skal selge selskapets systemer i Norge, Sverige og Finland. Den første avtalen er allerede signert med en enn så lenge hemmelig kunde i Finland.

– Jeg har kjent DLS i mange år, og har fulgt dem. Det er et veldig funksjonelt system og en kostnadseffektiv løsning, som passer i mange oppsett – dynamiske logistikkløsninger, sier Bent Mæhre i Ito, som vi møter i Stuttgart.

– Det er funksjonen som er viktig her, den er veldig smart, sier Mæhre.

Posten og Tine er kunder

DLS’ Order Release Module er tidligere levert til Posten og Tine i Oslo og til Ica i Sverige.

ORM-systemet kan kobles til mange typer lagerløsninger, blant annet Autostore, og bufrer eller mellomlagrer ordre på båndet, til det er nøyaktig den ordren sin tur til å slippe videre ut i systemet.

– Vi i Ito er opptatt av å designe, levere og installere vårt eget utstyr, men vi klarer ikke konkurrere med DLS’ ORM-løsning. Og de er gode, når de slår Ito, smiler Mæhre.

Han beskriver systemet som en sorteringsløsning som både har buffer og dispenserfunksjon. Den kan med andre ord mellomlagre og sekvensere produkter i nøyaktig ønsket rekkefølge.

– Den er unik både i form og funksjon, kanskje først og fremst funksjon. Skal du gjøre dette med en ASRS-løsning, så må du ha utstyrt som krever mye mer kostnadskrevende, sier Mæhre.

Blant annet kan ORM brukes for å tilpasse distributører som trenger et system for å sekvensere varer som skal levers i en gitt rekkefølge på en rute, noe som enten sparer manuelt arbeid på lageret, eller plunder og heft for sjåføren uten på veien.

– Solid selskap

Administrerende direktør i DLS, Sjoerd Otten er glad for å få en fast representant for produktet sitt i Skandinavia.

– Vi har utviklet dette systemet mange år siden. Det kan håndtere en stor variasjon av eskeløsninger, kartonger eller brett. Systemet er veldig fleksibelt i å tilpasse seg alle typer emballasje, og har høy hastighet, sier Otten.

En annen av grunnene til at Ito nå inngår samarbeid med DLS, er seriøsiteten i det nederlandske selskapet, forteller Mæhre.

– Det er et solid selskap. Når de sier det vil funke, så vil det funke, sier Mæhre.

Powered by Labrador CMS